Huzurun Temeli Sağduyu

Bir ilişkideki huzurun temeli olan sağduyu, ilişki içindeki her bir bireyin taşıması gereken bir özelliktir. Aşk ve sevgiden bile daha önemli bir duygu olan huzurun temeli sağduyu genellikle eski ilişkilerde daha çok gözlemlenmekteydi. İlişki için bu kadar önemli olan sağduyu hakkında açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse, eşi kendisinin doğum gününü unuttuğu halde unuttuğunu onun yüzüne vurarak onu utandırıp üzmek istemediği için konuyu hiç açmayan bir eş verilebilir. Bu örnek özellikle günümüzdeki ilişkiler için çok uç bir örnek olsa da asıl huzuru yakalamak için karşı tarafa bu gözle bakmak gereklidir. Sonuçta bahsedilen karşı taraf bir evin, yemeğin, gelirin, giderin, hastalığın, sağlığın, üzüntünün, sevincin kısacası bizzat hayatın paylaşıldığı ya da paylaşılacağı insandır.huzurlu yaşam için sağduyu, sağduyunun faydaları, sağduyunun hayata etkileri

İlişki Nasıl Sağlıklı İlerler?

Sonuç olarak, ilişki nasıl sağlıklı ilerler sorusuna cevap olarak her iki tarafın da sağduyulu olması verilebilir. Sağduyulu olabilmek için ise karşılıklı güç ya da haklılık savaşına girmemek, aksine karşı tarafın ne hissettiğinin, neyi önemseyip neyi önemsemediğinin düşünülerek hareket edilmesi gerekir. Karşı tarafı anladığını göstererek hareket etmek, onu kırmamaya çalışarak ilişkiyi yürütmek ilişki boyunca yapılabilecek en güzel şeylerdendir. Başlangıçta bu durum tek taraflı ilerlese de karşı taraf karşılaştığı bu muameleden dolayı oldukça mutlu olacak ve o da kendini düzeltmeye çalışacaktır. Bir şeylerin değişmesi isteniyorsa öncelikle her bir birey tarafından bunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Değişime önce kendinden başlayıp sonra karşıdan bunu beklemek daha mantıklı ve akılcı olacaktır. Zaten karşı tarafta da herhangi bir sevgi, güven, bağlanma gibi sorunlar yoksa o da maruz kaldığı bu güzel tutuma zamanla karşılık göstermeye başlayacak ve sorunlar ortadan kalkarak daha sağlıklı ve huzurlu bir ilişkiye kavuşulacaktır.

İlişkide Empati

Empati yapmak temel anlamda öncelikli olarak kendi duygularını değil de ilişkide bulunduğu tarafın duygularını, düşüncelerini ve hislerini önemseyerek hareket etmek demektir. Bunu başarmak oldukça zor görünebilir, fakat ilişkide empati karşıdaki kişinin hayat arkadaşı olduğu düşünüldüğünde oldukça kolaylaşır. Her iki tarafın birlikte empatiyle hareket ettiği ilişkiler son derece sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ilerlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir