Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Gebelik evresinde bulunan kadınların cevaplarında arayışta oldukları en önemli sorulardan bir tanesi de ‘hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı’ üzerine olmaktadır. Bizler ise bu konu üzerine gerek diyetisyen, gerekse de beslenme uzmanı kişilerden edindiğimiz bilgiler kapsamında sizlere cevaplar sunacak bir içerikleri sizlere belirtelim. Hamilelik dönemi boyunca her anne adayının kilo alımı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Anne adayının hamilelik kapsamında gebelik öncesi kilo alma durumu da önemli bir faktör olur. Buna örnek verecek olursak zayıf bir fiziğe sahip olan anne adayınınhamilelikte kilo alımı, hamilelerde kilo, hamileler nasıl kilo alır alacağı kilo 15 kg iken şişman bir yapıya sahip olan anne adayının ise 5 kilo alarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirebileceğini söylemiz de bir sakınca bulunmuyor. Bunun aksine normalinde üzerinde olacak şekilde gaz ile kilo alım durumlarında yiyeceklerin aşırı derecede sağlayacağı kalori alımları ile vücutta oluşan tuz ile su tutularak işaret edilmektedir. Hamile bayanlar yemek konusunda biraz özveri gösterdikleri zaman olumsuz bir kilo alımı söz konusu olmaz. Hazır gıdalarda bulunan trans yağlar kilo alımını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda paketli gıdalar yakılmayan yağların sebebi olmaktadır. beslenmeye dikkat edildiği taktirde en zorlu kilo ve yağ verilmesinde hiçbir sıkıntı bulunmuyor.

Uzmanlara Göre Hamilelikte Kilo Almamak için Yapılması Gereken Nelerdir?

  • Beyaz ekmek ile beyaz makarnalardan uzak durarak, tam buğdaylı diye sınıflandırılan ekmeği ve ya kepekli makarnaları tüketmeye başlamalısınız.
  • Tatlılar çok fazla şeker içerdiğinden ötürü bebeğinize zarar verebiliyor ve bunun yerine dilimlenmiş şekilde meyveler tüketerek sağlığınıza da önem gösteriniz.
  • Kendinize özel hazırlayacağınız salatalara az yağ kullanımı sağlayınız, bununla beraber patates ve hamburger yerine barbunya, fasulye ya da isteğe bağlı olarak nohut tüketimi yapınız.
  • Kalsiyum oranı yüksek seviyede, tatlandırıcı eklenmemiş ve diğer besin öğeleriyle de zenginleştirilen meyve sularını tercih ederek bebeğinizin sağlığını ön planda tutmalısınız.
  • Şeker, cips, kek ve kurabiye gibi abur-cubur sınıfına dahil olmak üzere tüm yiyeceklerden uzak durun ve asla tüketmemelisiniz.
  • Kaymaksız yoğurt, süt ya da az yağlı peynirler gibi az yağlı süt ürünlerini tercih etmeniz oldukça gereklidir.
  • Tüketeceğiniz tüm yemeklere fazla yağ koymaktan kaçınmanızda fayda vardır.
  • Izgara, fırın ve ya haşlanmış az yağlı yemekleri tercih etmenizde oldukça fayda görürsünüz.
  • Restoranlar arasında ise eve servis yapanları tercih ederek bu mekanlardansebze, çorba, salata ile diğer faydalı yemeklerden tüketiniz. Fast-food gibi mekan yiyeceklerinden ise olabildiğince uzak tutmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir