Güneş yanığının belirtileri nelerdir?

Güneş yanığının belirti ve semptomları, adından da anlaşılacağı gibi, ciltte pembe veya kızarıklık gibi renk değişikliğini içerir. Ek olarak, güneş yanığının en yaygın semptomlarından bazıları, dokunmak için ısınan, dokunmaya son derece hassas ve ağrılı cilt, şişme ve sıvı dolu kabarcıklardır. Güneş yanığı şiddetli ve şiddetli ise semptomlar baş ağrısı, ateş, mide bulantısı ve yorgunluğun yanı sıra gözlerde ağrı ve karıncalanmayı içerebilir. Bu daha ciddi belirtiler görülürse doktora başvurmanız önerilir.güneş yanığı belirtisi, güneş yanığı önleme, güneş yanığı nasıl önlenebilir

Açıktaki kulak memeleri, kafa derisi ve dudaklar dahil olmak üzere bir kişinin vücudunun herhangi bir korumasız kısmı yakılabilir. Kullandığınız kıyafet ultraviyole ışığın geçmesine izin verecek kadar inceyse, örtülü ve örtülü alanlar da yanabilir. İnsan gözleri özellikle güneşten gelen ultraviyole ışığa karşı hassastır ve aşırı güneş ışığından kendini yakabilir.

Güneş yanığı belirti ve semptomları genellikle güneşe maruz kaldıktan saatler sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, güneş yanığının ne kadar şiddetli olduğunu anlamak bir veya iki gün sürebilir. İnsan vücudu, cildin hasarlı üst tabakasını soyarak iyileşme sürecinin ilk aşamasına girer. Bu soyulmadan sonra insan derisi geçici olarak normalden farklı bir renk ve desene sahip olabilir. Daha şiddetli vakalarda, şiddetli bir güneş yanığının tamamen iyileşmesi birkaç gün sürebilir.

Güneş yanıklarının vücudun çoğunu kapladığı durumlarda, yüzde, ellerde veya cinsel organlarda kabarcıklar oluştuğunda, açık cilt yaralarından yayılan kırmızı çizgiler veya irin gibi şiddetli enfeksiyon belirtileriniz varsa ve çok şiddetli ağrı varsa şiddetli şişlik vardır. veya birkaç gün içinde geçmezse tıbbi yardım gereklidir.

Ek olarak, yüksek ateş, kafa karışıklığı, bayılma ve dehidratasyon semptomları ortaya çıkarsa acil tıbbi müdahale gerekebilir. Küçük çocuklar ve bebekler herhangi bir derecede güneş yanığına maruz kalırlarsa bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir