Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten korunma yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kadınların pek çoğu istenmeyen gebeliklerle karşı karşıya kalmaktadır. Doğum kontrol yöntemleri, kadınların bilinçlenmesi ve korunmasını sağlayarak, istenmeyen gebeliklere yol açan ve cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkları da engelleyebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında erkeğin prezervatif (kondom) kullanması hem kadını, hem de erkeği korurken, aynı zamanda eşlerin birbirlerine cinsel yolla geçen bazı hastalıkları bulaştırmasını önler.gebelikten korunma, gebe kalmamak için yapılanlar, gebeliği önleme yolları

Dünyada en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında doğum kontrol hapları, spiraller ve hormon iğneleri gelmektedir. Kişinin kendisi için doğru yöntemi kullanabilmesi için mutlaka bir kadın doğum doktoruna muayene olması; gerekli görülen testleri yaptırması ve ondan sonra uygulamaya geçmesi gerekir. Unutmamalı ki, yanlış kullanılan doğum kontrol yöntemleri beklenmedik reaksiyonlara ya da hastalıklara yol açabilir.

Doğum kontrol hapları kadınların en yaygın başvurduğu korunma yöntemlerinin başında gelir. Hapları her gün, düzenli ve mümkün olduğunca aynı saatte içmek gerekir. İlacın zamanı kaçırıldığında, 12 saate kadar alınması durumunda bir sıkıntı meydana gelmez. Doğru kullanıldığında son derece etkili olan bu yöntem kadında döllenme ve yumurtlamayı engeller. Doğum kontrol hapları aynı zamanda, kadınların adet olmandan önce yaşadıkları ağrıları gidermekte ve gerginliklerini azaltmakta yardımcı olur. Rahim ve yumurtalık kanserine karşı önleyici olduğu da bilinmektedir. Hamileyken ve emzirirken kullanılmaz. Doğum kontrol hapları kişinin yaşına, alerjik durumlarının olup olmadığına ve sigara kullanımına bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Bu yöntemi uygulamayı düşünüyorsanız işe ilk olarak sigarayı bırakarak başlamalısınız. Doğum kontrol hapları ve sigaranın ortak özelliği, kanı yoğunlaştırmak olduğundan, bazı durumlarda kalp krizi riski söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir