Fazla kilolardan kurtulma yolları

Kilo insanların dış görünüşünde kötü bir görüntü ortaya koyan bir etmendir. Kimse çok fazla kilolu olmak istemez. Bu yüzden bazı çözümlere giderler. Çünkü fazla kilo hem görüntü olarak kötü hem de insan sağlığı açısından tehlikelidir. Bu çözümlerden birisi de diyet yapmaktır. Tabiki diyet kilo almak hacim kazanmak içinde yapılabilir. Fakat diyet yaparken bazı sakıncalar olabilir. Yanlış yapılan diyetler bize kilo vermekten çok daha fazla vücudumuza zarar verebilirfazla kilo, kilolardan kurtulma, kilo verme

Yanlış diyet yapmanın zararları              

Diyet aslında aç kalmak demek değildir. Diyet yapmak sizi ruhsal ve bedensel olarak aç bırakmadan optiminal olarak beslenerek keyifli bir şekilde kilolarınızdan kurtulmak demektir. Aç kalınarak yapılan diyetler baş ağrısı, halsizlik, sinirlilik, kalpte ritim bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden diyet yapmak aç kalmak demek değildir.

Diyet herkese özel olmalıdır

Başka bir arkadaşınızın yapmış olduğu diyet sizin için uygun olmayabilir. Herkes için kişiyi dinamik ve sağlıklı olmamızı sağlayacak olan diyetlerde farklılık gösterir. Sağlıklı diyet ancak , yaşınız i kilonuz , okuma durumunuz , psikolojik durumunuz bu gibi faktörüler birlikte bir diyetisyen tarafından analiz edildikten sonra uygun bir diyet programı yazılabilir.

  Diyete başlamak için ekmeği tamamen kesmek doğru mu?

Ekmek ülkemizde çok tüketilen besinlerden birisidir. Toplumumuzun enerji ihtiyacının büyük bir bölümümü karşılayan besindir. Diyete başlayacağımız zaman ekmeği tamamen sofralarımızdan kaldırıyoruz. Evet, ekmek, makarna, pilav bunlar karbonhidrat kaynağıdır ve karbonhidrat vücudumuzun enerji kaynağıdır. Diyet döneminde bunları azaltmak doğru bir seçenektir. Fakat bir anda kesmek gibi bir yanlış yapılmamalıdır. Eğer direk kesersek bu kas ve karaciğerde ki glikojen depolarının kullanılmasına sebep olacaktır. Buda vereceğimiz kilonun yağ ağırlığından değil kas ve su ağırlığından gideceği anlamına gelmektedir.

Diyet için tavsiyeler

Güne bir bardak su ile başlayın. Su metabolizmanın canlanmasını sağlar.

Meyve ve sebzeler metabolizma için önemlidir. Günde en az 2 3 porsiyon meyve sebze tüketin.

 Rafine undan yapılan fırın ürünleri yerine tam tahıl olanları tercih edin.

Egzersiz sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Haftada 3-5 gün yapabilirseniz her gün yarım saat yürüyün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir