Fare İlaçlama Hakkında Tüyolar

Kirli alanlarda yaşayan ve yüzlerce türü bulunan fare ile mücadele, insan sağlığı açısından olduğu gibi maddi açıdan da önem taşır. Zira kemirgenler, besin maddelerine zarar vermelerinin yanı sıra, bakteri ve mikrop yayarak sağlık sorunlarına ortam hazırladığı gibi; eşyalara da zarar vererek maddi sorunların oluşmasına yol açar. Ağaçlık alanların sık olduğu bölgelerin yanı sıra; kanalizasyon ve çöplük kenarlarında da sıklıkla görülen kemirgenler iç mekanlara giriş yaparak, korkuya neden olduğu gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. Özellikle kapalı alanlarda kemirgenlere rastlanması durumunda fare ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi; kemirgenlerin sıklıkla görüldüğü dış mekanlar için de profesyonel yardım almak şarttır.

Tarla faresi, sıçan gibi türleri bulunan ve büyüklüğü 5 cm ile 35 cm arasında değişebilen bu canlıların beslenme şekilleri çok çeşitlidir. İnsanların besin maddelerini tüketebilen fareler; pamuk ya da ipekten yapılmış maddeleri de kemire bildiği gibi artıkları da besin olarak kullanabilmektedir. Kuytu alanlarda yuva yapabilen ve başının geçebileceği büyüklükteki tüm aralıklardan giriş yapabilen fare ile mücadele için basit tuzaklar, zehirli yemler ya da yapıştırıcılar çoğu zaman istenilen sonucu sağlayamaz. Zira fareler, insanlarla gösterdiği benzerliğin yanı sıra son derece zeki canlılardır. Tuzakları fark edebilen ve gizli bölgelerdeki yiyecekleri daha fazla tüketme eğilimi gösteren kemirgenlerden kurtulabilmek için fare ilaçlama uygulaması profesyonel biçimde yapılmalıdır. Kullanılan fare ilaçları, kalite ve uygulama bazında büyük öneme sahip olmakla birlikte, mücadele edilen kemirgenin türü de son derece önemlidir.

Fare ilaçlaması farklı form ve nitelikteki ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ancak bu canlılar ile mücadele için en etkili ve en hızlı çözüm veren yöntem; sıvı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilen uygulamadır. Buharlama yöntemi ile gerçekleştirilen sıvı ilaçlama; alandaki herhangi bir yere sıkışmış olan fareyi yok etmek için de etki göstereceği gibi; kemirgenlerin bir yerde sıkışarak ölmesini ve kokuya neden olmasını engeller. Bunun yanı sıra sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan fare mücadelesi; bu canlıların yaydığı bakteri ve mikropları da yok edeceğinden, sağlıksal anlamda oldukça önemlidir. Basit yöntemler kullanılarak yapıldığında sağlık sorunlarına da neden olabilecek sıvı fare ilaçları kullanımı için Sağlık bakanlığının onayına sahip olan profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.

Ev, iş yerleri, bahçe, restoran gibi akla gelebilecek hemen her alanda görülebilen fare sorunundan kurtulmak için katı fare ilacı ya da istasyon adı verilen aparatlar da kullanılabilir. Fare girişi durumlarının sık yaşandığı alanlarda kullanılması mümkün olan bu ilaç türleri, açık alanlarda da kolaylıkla uygulanabilir. Bunun yanı sıra farelerin sık görüldüğü alanlarda, sıvı ilaçlara takviye olarak da katı ilaç ya da istasyon kullanılabilir. Fareleri yok etmek için kullanılan ilaçların kaliteli ve sağlık bakanlığından onaylı olması şarttır. Bununla birlikte, gerek açık gerekse kapalı alan için gerçekleştirilen uygulamalarda profesyonel şekilde hizmet veren ve güvenilir fare ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak, sağlık açısından ve kemirgenlere karşı kesin çözüm oluşturabilmek için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir