Ergen Terapisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ergenlik dönemine geçmiş olan bir birey ile sohbet ederken daha dikkatli olmak gerekir. Ergenlik döneminde olan birey dünyadaki sorunları artık görmeye başlamıştır ve bunlar ile baş ederken güçlük yaşaması çok normaldir. Çünkü artık çocukluk çağındaki gibi her şey tozpembe gösterilmiyordur. Sorunlar ile kendisi başa çıkmaya çalışıyordur. Omzunda ona ağır gelebilecek yükler vardır. Bu sebeple ergenlik dönemi davranışları biraz daha hırçın ve isyankarlık söz konusudur. Bu dönem bir birey için atlatılması zor dönemlerden biridir. Bunun için ergen terapisi hakkında gerekli bilgilere sahip olmak çocukla olan iletişimi kuvvetlendirir.ergen terapisi, ergen terapisi nedir, ergen terapisi nasıl yapılır

Ebeveynler ergenler ile iletişim kurarken dikkatli olmalıdır. Baskıcı bir tutum ergeni kolaylıkla yanlış davranışa sürükleyebilir. Mümkün olduğunca tatlı dilli ve anlayışlı olunması gerekir. İnsanların onlara karşı davranışları bu dönemde çok önemlidir. Çocukluk döneminde yaşanan şeyler ne kadar iz bırakıyor ise ergenlik döneminde yaşanan olumsuz olaylar ve olumsuz davranışlar aynı şekilde iz bırakarak bireyin tüm hayatını etkileyebiliyor. Ergen terapisi hakkında gerekli danışmayı almak hem size hem de çocuğunuza büyük katkı sağlar.

Ergenlik döneminde terapiste gitmek bireyi biraz zorlayabilir. Çevresindeki insanların kendisi ile ilgili saçma düşünceler içerisine gireceğini düşünebilir. Burada anne baba tutumu çok önemlidir. Aynı şekilde terapistlerinde ergenlik döneminde olan birey ile ilk karşılaşması çok önemlidir. Çünkü birey karşısında güler yüzlü ve soğuk olmayan birini bekler. Ancak bu şekilde terapiden doğru sonuç alınabilir. Diğer türlü terapistten olumsuz bir izlenim alan birey kendini saklar.

Terapistler ergenlerin sorunlarını onlar ile huzur verici ve onu anladığını belirten bir dille konuşarak çözerler. Gerektiği takdirde onların ilgi alanları ile çalışmalar yapmalarını sağlayarak olumsuz davranıştan uzaklaşmalarını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir