Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı

Neden yapılıyor?

Dolgun, kırışıksız, genç görünümlü ve simetrik dudaklar her çağda ve kültürde daha estetik ve çekici bulunmuştur. Makyaj malzemeleriyle bu bir ölçüde sağlansa da, estetik cerrahiyle dudakları dolgunlaştırmak, kırışıklıkları en aza indirmek mümkündür. Dudağın görünüşünde bir tarafta diğer taraftan önemli bir farklılık varsa (asimetri) bu da giderilebilir.dudak kalınlaştırma operasyonu, dudak kalınlaştırma ameliyatı, dudak kalınlaştırma nasıl yapılır

Hangi yöntemler kullanılabilir?

Dudak kalınlaştırmak amacıyla kullanılan birden fazla yöntem vardır. Bunlar, birtakım dolgu maddelerinin dudağa enjekte edilmesi şeklinde uygulanan cerrahi olmayan işlemlerden başlayarak kişinin kendi dokularıyla dudağının kalınlaştırıldığı cerrahi yöntemlere kadar uzanır. Her iki dudak birlikte veya sadece alt ya da üst dudak kalınlaştırılabilir. Artecoll, kollajen, Dermalogen, HylaForm, Restylane, Juvaderm kullanılan bazı dolgu maddeleridir. Avantajları muayenehanede yapılabilmeleri, dezavantajları ise etkilerinin geçici olması ve yabancı cisim reaksiyonu oluşturabilmeleridir. Dudak kalınlaştırma cerrahisi ameliyathanede yapılmalıdır. Başka cerrahi işlemlerle birlikte yapılmayacaksa bölgesel anestezi yeterli olur. Ameliyat sonrası kişi evine dönebilir. Kalınlaştırma işlemi Alloderm gibi organik veya Gore-Tex, SoftForm, ePTFE gibi sentetik implantlarla ya da yağ enjeksiyonu, dermal greftler, lokal flepler gibi kişinin kendi dokularıyla yapılabilir. Yaşlanmayla birlikte üst ve alt dudak çevresinde ince kırışıklıklar, dudaklarda sarkma ve yağ dokusunda azalmaya bağlı incelme ortaya çıkar. Bu durumda en etkili yöntem dermabrazyonla (cerrahi peeling-soyma) ince kırışıklıkların tedavisi ve yağ enjeksiyonuyla kaybolan yağın yerine koyulmasıdır.

Ameliyat sonrasında neler beklenebilir?

Dudak ameliyatları sonrası ilk günler buz uygulaması, çeşitli kremlerle dudakların nemlendirilmesi ve dudak hareketlerinin kısıtlanması gerekir. Oluşacak şişliklerin azalarak kişinin yeniden sosyal ortamlara dönüşü için gereken süre ortalama 10-15 gündür. Kanama, enfeksiyon, uçuk (Herpes) veya asimetri oluşabilecek komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir