Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

İyi görünmek sağlıklı beslenmek anlamına gelmez. Son yıllarda dünya dengeli ve sağlıklı beslenmenin farkına varmıştır. Hem sağlığımızı korumak hem de fazla kiloları önlemek için beslenme ve spor hayatımızın bir parçası olmalıdır. Besin piramidine uygun beslenme programları ile vücudumuzun her gün ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alarak fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesine yardımcı olabiliriz. Günlük hayatınıza kolayca adapte edebileceğiniz bir beslenme programı ile kilonuzu kontrol edebilir ve aynı zamanda kendinizi iyi hissederken sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz. Beslenme programının yaş, kilo, sağlık durumu, kronik hastalıkların varlığı gibi faktörler dikkate alınarak yapılması gerektiği unutulmamalıdır.dengeli beslenme, dengeli beslenmenin faydaları, nasıl dengeli beslenilir

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin ipuçları;

Metabolizmanızın düşmesini önlemek için sizi sık aralıklarla beslemeyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle ara öğün ve ana yemek programı kullanmalısınız.

Uzun süre açlıktan ölmemeye dikkat edin. Uzun süreli oruç tutmak kan şekerinizin düşmesine ve normalde yemekle birlikte tükettiğinizden çok daha fazlasını tüketmenize neden olur. Bu nedenle öğünlerinizi az ve sık yiyebileceğiniz şekilde düzenlemelisiniz.

Yemeklerinizde zeytinyağı ve sirke tüketiminizi kontrol etmelisiniz. Sağlıklı yağlar ve antioksidanlar içeren ve metabolizmanızı hızlandırdığı bilinen gıdaları düzenli olarak tüketmelisiniz.

Her ekstra kalorinin yağa dönüştürüldüğünü unutmamalısınız. Bu doğrultuda günlük kalori alımınızı kontrol etmeniz hem sağlıklı kalmanıza hem de fazla kiloların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Karbonhidratları diyetinizden tamamen çıkarmamalısınız. Sağlıklı karbonhidratlar olan kompleks karbonhidratların yanı sıra günlük olarak almanız gereken vitamin ve mineralleri de tüketmelisiniz.

Sizi uzun süre tok tutacak yani lif oranı yüksek besinleri tercih etmelisiniz. Hazırlaması kolay, doyurucu ve çeşitli şekillerde tüketilebilen yiyecekleri seçmelisiniz.

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız bunu egzersiz ve diyetle yapmalısınız. Ayrıca spor yaparken bölgesel yağları eritmenin imkansız olduğunu da bilmelisiniz.

Düzenli egzersizinizde tüm alanları aynı şekilde çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Hedefleriniz kilo vermeyi içeriyorsa bunun zahmetli bir süreç olduğunu unutmayın. Hemen almadığınız gibi kilo vermek için de zamana ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Egzersiz normalden daha fazla enerji gerektirir. Bu nedenle yemekten 1-2 saat sonra egzersiz yapılması uygundur.

Beslenme programı nasıl en doğru olur?

Alışveriş yaparken en önemli şeyleri unutmamak için diyetinize dahil edilecek yiyeceklerin bir listesini yapın.

Alışveriş listenizde yüksek lifli ve kepekli tahılları arayın.

Listenize yüksek proteinli yiyecekler eklediğinizden emin olun. Açlık ve tokluk hormonları kolayca bozuluyorsa proteinden asla vazgeçilmemelidir.

İştahınızın azalmasına yardımcı olacak yoğurdu tüm öğünlerde mümkün olduğunca sık kullanmanızı öneririz.

Hayatın kaynağı olan suyu günün belirli saatlerinde tüketmeyi unutmamalısınız. Vücudun temel fonksiyonlarının ve sindirim sisteminin düzgün çalışması için su alımınıza dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca suyun günlük olarak tükettiğiniz kalori miktarını artırdığını da unutmamalısınız.

Yemek yemeden önce hazırlama yöntemine dikkat etmelisiniz. Barbekü veya kızartma gibi gıdalarda toksin salan yöntemler tercih edilmemelidir. Bunun yerine fırınlama, buharda pişirme ve haşlama gibi seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız.

Karbonhidratların kan dolaşımına emilme hızını yavaşlatabilen ve kısa ve uzun süreli kan şekeri kontrolü sağlayan yeşillikleri diyetinize eklemelisiniz. Sadece midede yer kaplamaya değil, her öğünde son derece sağlıklı yeşillikleri tüketmeye çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir