D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Vitaminler vücudumuzun sağlıklı işleyişini sürdürebilmesi için gerekli olan maddelerdendir. Çeşitli hastalıklara karşı vücudumuzu koruyan vitaminlerin bazıları vücutta depolandığı için, fazla tüketimi halinde yarardan çok zarara neden oluyor. D vitamini vücudumuz için pek çok fayda sağlar, fakat yağda eriyen bir vitamin olduğu için fazlası vücutta depolanmakta ve devamı halinde ölüme kadar giden durumlara neden olabiliyor. Vücudun D vitamini ihtiyacı %90 oranında güneş ışınlarından karşılanmaktadır. Gıdalardan D vitamini alımı %10 oranında gerçekleşir. Çünkü gıdalardan D vitamini almak için çok fazla miktarda tüketmek gerekiyor. Ultraviyole ışınları sayesinde ciltte sentezlenen D vitamini karaciğer ile böbreklerde de işlemden geçirilir ve vücudun kullanımına hazır hale gelmektedir. Fazlası da vücutta depolanıyor. D vitamini insan vücudunda yaklaşık 5-6 aya kadar depolanabildiği için gerçekten ihtiyaç olmadığında D vitamini takviyesi almak tehlikeli olur.d vitamini fazlalığı belirtileri, d vitamini fazlalılığı tedavisi, d vitamini fazlalılığının tedavi edilişi

D Vitamini Nelerde Bulunuyor?

En önemlisi ise; D vitamini kaynağı, hiç şüphesiz güneş ışığıdır. Bunun yanında balık (bilhassa somon, ton balığı ile uskumru), mantar, karaciğer, süt, yulaf ile yumurta tüketimi de karaciğerde D vitamini üretilmesini sağladığı için önemli gıdalardandır. Bunun dışında gıdalardan D vitamini almak mümkün olmaz.

Bebeklerde D Vitamini Fazlalığı

Anne sütünde D vitamini bulunmadığından dolayı anneler genellikle çevrenin de etkisiyle çocuklarına ek D vitamini aldırma yoluna gitmektedir. D vitamini takviyesi alındığında erken diş çıkarma, daha çabuk yürüyebilme gibi durumlar mümkün olmaz. Eğer ki, D vitamini takviyesinin dozu doğru ayarlanamazsa, bebeklerde de çok ciddi problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle D vitamini takviyesi kesinlikle reçete ile ve mutlaka doktor tavsiyesi üzerine alınması gerekir.

Yeterli Miktarda D Vitamini İçin Ne Kadar Güneşlenmeliyiz?

İnsan vücudundaki D vitaminin kaynağı %90 oranında güneş olduğunu biliyoruz. Bu nedenle güneşlenmek D vitamini alımı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Fakat güneş ışınlarının zararları söz konusu olduğunda yeterli miktarda güneşlenmek D vitamini açısından faydalıyken aynı zamanda vücudunuza zarar da verir. Bu sebeple güneşlenme süresine ve özellikle güneşlenme şekline mutlaka dikkat etmek gerekir. Güneş ışınlarından D vitamini almak aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Yani yalnızca gün ışığında kalmanız veya yüzünüzü, kollarınızı kısa süreyle güneşe tutmanız D vitamini ihtiyacınızı karşılamakta çok da yeterli olmaz.

2 Yorumlar

Yorumunu ekle
  1. 1
    Hasan Özfidan.

    Dünyada insanların %90 nında D Vitamini eksikliği gözlemlenirken D Vitamini Fazlalığından bahsedilmesi acaip değilmi? D Vitamini fazlalığından değil, azlığından bahsetmekte yarar vardır.

  2. 2
    Ali Fidan.

    Kastamonuda yaşıyorum. Saglıklı beslenmeye dikkat ediyorum. 2 Yıldan beri her 15 Günde Bir Dvit3 Ampul 300.000 Ui Alıyorum. Geçenlerde D Vitamini olçümü yaptırdım. 48 ng/mL çıktı. Bilim insanlarının yada kitap yada yayınlara bakarak yaptıkları açıklamalarmı muteberdir makbuldür, yoksa yaşanan gerçekler, alınan sonuçlarmı makbüldür?? Bu kadar yoğun D Vitamini kullanmama rağmen D vitaminim çok yüksek çıkmamıştır. Siz ise, yükseklikten bahsediyorsunuz. Burada bir çelişki tuçokhaflık var. Araştırın, inceleyin, gözlemleyin Gerçekleri öğrenin ve öğretin. Bilim ve bilim insanları yaşananlardan gerçeklerden uzaklaşmamalıdırlar!!!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir