Cilt Hastalıklarında Yaşanılan Durumlar

Cilt hastalıkları hekimine en çok başvuru nedeni olan bazı ben çeşitlerinden bahsedecek olursak ;

Doğumsal benler ( konjenital nevüs ) : Doğumdan beri olan bu benler genelde tektir. Koyu kahverenkli ve bir santimetrekare den daha büyük, plak benzeri veya daha kaba olabilirler. Özellikle kuşak tarzı benler üzerinde hücre değişimine eğilim vardır. Daha büyük doğumsal benlerin % 10 unda malign melanom ( kötü huylu deri kanseri ) gelişebilmektedir.
Junksiyonel benler ( junksiyonel nevüs ) : Kahverengi veya siyah renkli düz benlerdir. Bilinen bir benin hayat döngüsündeki ilk evre olduğu kabul edilir. Orta ve üst deri birleşme alanı olan dermo epidermal bileşkede bulunur.

Et benleri : Bu benler deriden kabarık açık, orta kahverenkli veya deri rengindedir.Özellikle yüz cildinde sık görülür. Kıllı olabilir. Orta derinin üst seviyesinde hücre toplulukları olarak bulunur. Yaşlı kişilerde deri renginde olduğunda, bazal hücreli karsinom ( derinin iyi huylu kanseri ) olarak yanlış tanı konulabilir.

Birleşik benler ( kompaund nevüs ) : Junksiyonel ve et benleri arasındaki gelişimde, ortada bir ben, oldukları düşünülür.

Mavi benler : Orta deride renk maddesi ve ben hücre kümeleri vardır. Mavi renklidirler. Bu dikkat çekici mavi renk, orta deri yüzeyi ve üst deride filtre edilip dışarı verilen kırmızı dalga boylarının göze yansımasından dolayı görülür.

Mavi benlerin bir tipi olan ve popo bölgesinde gözlenen, “mongol lekesi”, doğumsal olarak izlenen grimsi renk değişikliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir