Beyin Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyin kanaması, kafatası, beyin dokusu, beyin boşlukları ve beyin yüzeyindeki kanamadır. Bu, ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir. Her yıl yaklaşık 1 milyon insan beyin kanamasından muzdariptir.beyin kanaması, beyin kanaması belirtisi, beyin kanaması tedavisi

Serebral kanamaya çoğunlukla hipertansiyon, beyinde konjenital vasküler bozukluklar, anevrizma ve arteriyovenöz malformasyon (bir tür AVM damarlarının yapısal bozukluğu), beyin tümörleri, kan incelticiler, kafa yaralanmaları, gençlerde amfetamin ve kokain kullanımı neden olur.

Subaraknoid hemoraji

Bir anevrizmadan özellikle beynin kan damarlarına giden kanamalar bu tür kanamalarla ilişkilidir ve genellikle kalp hastalığı nedeniyle kan sulandırıcı ilaç alması gereken nispeten yaşlı kişilerde görülür. Oldukça şiddetli ve ani olan bir baş ağrısının en önemli semptomu genellikle hastalar tarafından “hayatımda geçirdiğim en şiddetli” olarak tanımlanır.

Subdural kanama

Subdural kanamalar, özellikle kafa travmasından kaynaklanan beyin zarları arasında asılı duran “köprü oluşturan damarların” yırtılmasından kaynaklanır. Bu damarlardaki basınç nispeten düşük olduğu için, semptomlar olaydan iki dakika ila iki hafta sonra ortaya çıkabilir.

Epidural kanama

Bu tür kanamalara genellikle bu kemiğin hemen altından geçen, kafatasının kenarlarını oluşturan kemiklerin temporal kemik adı verilen kırıkları nedeniyle oluşan yırtılmış bir arter neden olur. En dikkat çekici özelliği, bilincini kaybettikten sonra hastanın bilincinin bir süre açılıp sonra tekrar kaybolmasıdır. Bu döneme ışık dönemi, yani “ışık dönemi” denir.

Serebral kanama riskini artıran hastalıklar ve diğer yaygın nedenler şunları içerir:

Hipertansiyon

Beyin kanamasının en yaygın nedenlerinden biri olan kronik yüksek tansiyon, damar duvarlarını zayıflatabilir ve kanamaya neden olabilir.

Anevrizma

Bu, tansiyon ve mesane oluşumuna bağlı olarak damarın zayıf kısmının şişmesidir. Bazı anevrizmalar, çevredeki hassas alanlar nedeniyle göz kapaklarının sarkması ve bulanık görme gibi semptomlara neden olabilir. Bir anevrizma patladığında, bir beyin kanaması meydana gelir.

Kafa travması

Bu, özellikle trafik kazalarından sonra ve yüksekten düşerken kafaya darbelerden sonra belirgindir.

Kan damarı anormallikleri (arteriyovenöz malformasyonlar – AVM’ler)

Bu, beyindeki ve etrafındaki kan damarlarında kanamaya neden olabilecek belirli doğum kusurlarını ve anormal bağlantıları ifade eder.

Amiloid anjiyopati

Yaşlanma ve yüksek tansiyona bağlı olarak ortaya çıkan kan damarı duvarlarının anormalliğidir. Bu, daha fazla kanamadan önce fark edilemeyen çok az kanamaya neden olabilir.

Kanama bozuklukları

Hemofili gibi bazı kan pıhtılaşma bozuklukları, beyinde kendiliğinden oluşabilecek mikro kanamaları engelleyerek daha fazla kanamaya neden olabilir.

Beyİn tümörü

Beyinden kaynaklanan tümörler de beyin kanamasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir