Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

İnsan omurgasının Bel Fıtığı yapısı oldukça ergonomiktir.  Ancak omurga sorunları Bel Fıtığı her an yaşanabilen, gündelik Bel Fıtığı hayatın içinde sıkça karşılaşılan sorunlardır.

Bel fıtığında erken tanı çok önemlidir, erken tanı durumunda ameliyat önlenebilir ve tedavi olumlu neticeler verebilir. Bacakların birine ya da her ikisine birden ağrı veren, ağrı olmayan tarafa doğru eğilerek yürümeye neden olan diskler arası problemdir. Sanılanın aksine sadece aşırı ağır kaldırmak ya da ters hareket etmek tek neden değildir. Yaşam bicimi de bunun için bir neden olabilir. Sigara bile bu hastalığın belli baslı nedenleri arasındadır.bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı belirtileri, bel fıtığı nasıl tedavi ediliyorÇoğunlukla ayak baş parmağına vuran ağrı ve ayak alt baldırına kramp girmesi seklinde ilerlemiş olduğunu anlatmaya çalışır bu hastalık.

Bel fıtıklarının yüzde 97si ameliyatsız düzeltilebilir.

Ameliyat harici bir çarenin durumlarda ise beklenmeden operasyon yapılmalı ve acilen güvenebileceğiniz bir beyin cerrahı bulmak gerekir.

Bel fıtığı ameliyatları lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılabilmektedir. Ameliyat yöntemleri arasında, diskettomi ve mikro diskettomi yöntemleri kullanılmaktadır.

Mikro diskettomi yöntemi ile ameliyat edilecek bölgede meydana gelmiş olan fıtık, sıfıra yakın hata payı ile temizlenmektedir.

Mikrodiskettomi yönteminde ise, ameliyat kesisi minimal düzeyde olduğundan, ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça azalmaktadır.

Klasik ameliyat yöntemi ile yapılanbel fıtığı ameliyatlarında ise, ameliyat kesisi için on iki dikiş ile yirmi dikiş arası bir kesi yapılmaktadır.

Bel fıtığıameliyatından sonra ise hastalar, otuz günlük yatak istirahatı ve sonrasında ilk üç aylık dönem için rutin kontroller ile eski sağlığına kavuşmaktadır.

Ameliyat, fıtığın durumuna göre 45 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir. Ve 12 saat sonrasında hasta taburcu edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir