Bebeklerde Diş Çıkarma

Annelerin ve bebeklerin son derece huzursuz ve sıkıntılı bir süreç olan diş çıkarma dönemi bebeklerin kimi zaman ateşlendiği kimi zamansa ağrı ve sızılarla boğuştuğu bir dönemdir. Bütün bu nedenlerden dolayı çoğu ailenin soluğu hastanede aldığı fakat çözümsüz bir şekilde geri döndüğü diş çıkarma sürecini hafifletebilmek için diş kaşıyıcılar ya da birtakım sert sebzeler kullanılabilir. Buna ek olarak, bebeklerde diş çıkarma döneminde eğer damakta şişlikler ve morluklar oluşursa bir takım ağrı kesici ve iyileştirici jeller kullanılabilir.bebeklerde diş çıkarma, bebeklerin diş çıkarması, bebeklerde ilk diş

Süt Dişlerinin Çıkma Yaşı

Bebeğin ilk çıkardığı dişler olan ve süt dişleri olarak adlandırılan ilk dişler bebek en erken birkaç aylıkken çıkmaya başlar ve en geç üçüncü yaşın ortalarında tamamlanır. Bebek artık 3 yaşına geldiğinde süt dişlerinin çıkma yaşı biterek tam bir takım halinde tamamlanmış olur. Tüm bebeklerin diş çıkarma sırası genellikle aynı olmakla birlikte dişlerini çıkardıkları dönemler oldukça değişkendir. Uzmanlara göre diş çıkarma yaşı genetikle alakalıdır, eğer bebeğin anne ve babasından herhangi biri dişlerini geç çıkardılarsa bebeğin de dişlerini geç çıkarması gözlemlenebilir. Buna ek olarak, halk arasında geç çıkan dişler daha sağlam olur diye bir inanış varsa da bu bilimsel olarak ispatlanabilmiş değildir. Genel anlamda bebekler ilk dişlerini 6 aylıkken çıkarırlar. Fakat bu ortalama bebekten bebeğe büyük ölçüde değişmektedir, kimi bebek daha 3 aylıkken diş çıkarır kimisinin ise ilk dişinin çıkması 1 yaşını bulur. Aslında geç veya erken çıksalar da bebeklerin tümünün doğdukları anda süt dişleri dişetlerinin iç kısmında çıkmayı bekler ve zamanı geldiğinde çıkarlar. Bu nedenle, her hamile kadına bol miktarda kalsiyum içeren besinler tüketmesi önerilir.

Süt Dişlerinin Çıkma Sırası

İlk olarak çıkan dişler ön alt iki diştir, daha sonra tam üst hizalarında bulunan ön üst iki diş çıkar. Daha sonra, üst diş sırası ve alt dişlerin sırası ile süt dişlerinin çıkma sırası devam eder. En ağrılı ve zor diş çıkarma süreci olan azı dişleri ise en son çıkan süt dişleridir. Sayıları toplamda 20 tane olan süt dişleri 3 yaşının ortalarına gelindiğinde bir takım halinde hazır olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir