Babalara ve Çocuklara Kaliteli Zaman Gecirme Rehberi

Günümüzün çalışma koşulları, hızlı zaman akışı, stres ve yorgunluk gibi birçok faktör, babaların işten eve döndükleri ve çoğu zaman geç döndükleri zamanı çocuklarıyla geçirecekleri zamanı çalmaktadır. Babalar eve geldiğinde ya çocuklar uyuyor ya da çocuklarına bakamayacak kadar yorgun. Peki, yukarıda bahsedilen tüm bu nedenler çocuklara yeterince zaman ayıramamak için bir “bahane” olabilir mi? Uygulamadan alınan pek çok örneğe bakıldığında, babaların özellikle hafta içi çocuklarına yeterince vakit ayıramadıkları, çocuklarını çoğunlukla hafta sonları görmek zorunda kaldıkları ve bu zamanı kendileri için fayda ile geçiremeyecekleri açıktır.babalar ve çocuklar, çocuklar için babaların önemi, babaların çocuklar için önemiBabanın borcu

Baba işlevi gereklidir, baba; Anne-çocuk ilişkisi dışında “üçüncü kişi” rolünü üstlenir. Çocuk ile anne arasında iç içe bir ilişki vardır. Baba, çocuk ve anne arasında gerekli mesafeyi sağlar. Bu mesafe sayesinde çocuk, sağlıklı bir erkek ve kız kimliği kazanır, bu da anne-çocuk arasında sağlıklı bir ilişki için babanın da son derece önemli olduğu anlamına gelir. Anne hamilelikten itibaren anne rolünü üstlenirken çocuğuyla bağ kurmaya başlar, ancak baba bunu daha sonra öğrenir. Bu nedenle babanın çocuğuyla kuracağı ilişki ve iletişim, sağlıklı bir insanın büyümesi açısından hayati önem taşımaktadır.

İdeal baba

Tüm çocuğuyla aktif olarak ilgilenen, bilgi toplayan, karar veren, araştıran, endişelenen, yani “pasif olmayan” babalar, “ideal baba” ve “ideal eş” kimliklerinin oluşmasında olumlu etkiye sahiptir. bir çocuğun yetişkin yaşamında. Çocuklar için baba = güven. Erkeklerin erkekliğin rolünü anlaması gerekse de, bu önemlidir, ancak kızların da erkeksi olması ve olumlu yaşam tarzlarına sahip olması gerekir. Özellikle erkek çocuklar babalarından cinsel rollerini öğrenip onları taklit ederler. Bazen anneler oğullarının babaları gibi yürüdüklerini ve konuştuklarını, mimiklerinin babalarıyla aynı olduğunu söylerler. Baba sadece çocuğu ve anneyi yasaklamalı, ayırmamalı, aynı zamanda çocuğun kendisiyle özdeşleşmesine de izin vermelidir.

Baba-çocuk ilişkisi

Babaların hafta içi ve hafta sonlarını ayırmadan, çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeleri çok önemlidir. Kuşkusuz harcanan zamanın kalitesi çocuk sayısına, çocuğun / çocukların yaşına, ilgi alanlarına, evde ve dışarıda kalmalarına bağlı olarak değişecektir ancak bazı temel noktalar esas alınmalıdır.

  1. İşten eve geldiğinizde, ilk işiniz çocuğunuza sabah veya belki de bir önceki gece görmediğiniz tüm ilgi ve sevgiyi vermek olmalıdır.
  2. Çocuğunuzla doğrudan temas halinde olacağınız ve herhangi bir dış etkenle dikkatinizin dağılmayacağı 20 dakika, çocuğunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olacaktır.
  3. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon, çağrı cihazı gibi dijital cihazların dikkatinizi dağıtmasına veya zamanınızı çalmasına izin vermeyin.
  4. Çocuğunuzla fiziksel temas halinde olmanız son derece önemlidir. Onları kucaklamak, öpmek, kafalarını okşamak ve aşk hakkında konuşmak sevginizi göstermenin en iyi yoludur. “Uzak seven” babalardan biri olmamalısın.
  5. Amacınız çocuğunuzu eğlendirmek değil, onunla vakit geçirmek, onunla oynamak ve birlikte eğlenmek olmalıdır.
  6. Çocuğa bakmak annenin olduğu kadar babanın da sorumluluğudur.
  7. Eğitici, eğitici, rekreasyonel, yaratıcı ve hatta çocuğun sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi için yapılması gerekenler dahil olmak üzere çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine katkıda bulunacak tüm faaliyetler sayılabilir. kaliteli zaman kaybetmeden.
  8. Çocuğun banyo, yemek, uyku, tuvalet gibi tüm temel ihtiyaçlarının karşılanmasında aktif olarak yer almak, onunla nasıl vakit geçirileceğinin güzel bir örneği olabilir. (Örneğin, yüzerken şarkı söylemek, yatmadan önce hikayeler anlatmak veya yemek yerken / yemek yerken sohbet etmek …)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir