Anne Sütünün Mucizesi

Bilindiği üzere anne sütü bebekler üzerinde pek çok etkiye sahiptir. Anne sütünün yeterli alınmaması sonucunda bebeklerde bazı eksiklikler, gelişim bozuklukları, bazı rahatsızlıklar gibi pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde mutlaka anne sütü tercih edilmeli ve yeterli şekilde almasına özen gösterilmesi gerekir. Anne sütü konusu üzerinde birçok araştırma yapılmış ve hepsinin sonucunda da bebek için mucizevi bir besin kaynağı olduğu belirtilmiştir. Bebekler için oldukça faydalı olan bu süt besleyici olmasının yanı sıra sağladığı koruyucu etkilerle de bebekler için vazgeçilmez bir besin olmaktadır.anne sütünün sağladığı yararlar, anne sütünün bebek için faydaları, anne sütünün bebeğe etkileri

Bağışıklık Sistemine Anne Sütünün Faydaları

Emzirme aşamasında gelen ön süt ile emzirme sonunda gelen ard süt olarak adlandırılan sütler birbirinden farklı içeriklere sahiptirler. Ön süt içerisinde protein oranı yüksekken ard sütte yağ oranı yüksektir. Bu durum ise bebeklerde doygunluk hissi sağlamakta ve obeziteyi önlemektedir. Anne sütü prematüre olarak doğan bebekler için en uygun bileşime sahiptir. Böylece bu bebeklerin yeterli kilo almasını sağlıyor. Bağışıklık sistemi yeni yeni gelişen yeni doğanlar için anne sütünün bir çok mikroorganizmaya karşı da öldürücü bir etkisi bulunur. İçerisindeki özel enzimlerle bebekler için doğal bağışıklık sağlamakta, ilk 9 ay annenin geçirdiği kızıl, kızamık, suçiçeği gibi hastalıklara karşı da bebeğe bir kalkan olmaktadır. İlk günlerde gelmekte olan anne sütü kolostrum olarak adlandırılmaktadır. Bu özel süt ise bebeğin pek çok hastalıktan korunmasına yardımcı olmaktadır. Yararlı bakteriler bakımından zengin olan bu sütün bebeğin bağırsaklarının yararlı bakterilerle kaplanmasını sağlayarak alerji yapabilecek maddelerin emilimini engellemektedir.

Anne Sütünün Zihinsel Gelişime Etkisi

Anne sütüyle beslenen bebeklerin ortalama IQ puanları diğerlerine oranla çok daha yüksek olmaktadır. Bu durum özellikle prematüre bebeklerde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak kanıtlamamakla birlikte uzun zincirli yağ asitlerinin bir etkisi olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Zihinsel gelişimin yanı sıra bebeklerde psikolojik gelişim üzerinde de anne sütünün etkisi görülmektedir. Her an hazır olan anne sütü zaman kaybı olmaksızın bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabilmektedir. Bebekler ihtiyaç duydukları anda hazır olan süt sayesinde ise bebekler daha az ağlamaktadır. Annesine daha yakın olan ve yanında bulan bebekler için psikolojik anlamda bir destek sağlamakta ve aynı zamanda bağlanma konusunda da oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir