Andropozun belirtileri nelerdir?

Çoğu durumda, bir kişinin düşük testosteron seviyeleri belirti ve semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, bazı insanlar için andropoz fiziksel, cinsel ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Kişi yaşlandıkça bu sorunlar daha da kötüleşebilir.andropoz nedir, andropoz belirtileri, andropoz nasıl geçer

Andropozun en yaygın belirtileri ve semptomları şunlardır:

Depresyon veya üzüntü

Düşük enerji

erektil disfonksiyon

Jinekomasti veya meme gelişimi

Azalan kas kütlesi ve fiziksel olarak zayıf hissetme

Azalan kemik yoğunluğu

Özgüven kaybı

Kısırlık

Konsantrasyon zorluğu

Azalan libido

Azalan motivasyon

Uykusuzluk veya uyku problemleri

Vücuttaki yağ miktarında artış var.

Andropoz nasıl teşhis edilir?

Doktor, andropozu teşhis etmek için önce fizik muayene yapar ve hastanın tıbbi geçmişi hakkında çeşitli sorular sorarak öğrenmeye çalışır.

Andropoz tedavisindeki en büyük engel, kişinin semptomları hakkında doktoruyla konuşmaması olabilir. Bazı durumlarda, insanlar cinsel konuları doktorlarıyla tartışmak için çok utangaç olabilirler. Bu nedenle hasta, gözlemlediği semptomlar hakkında doktoruyla konuşmalı ve sahip olabileceği diğer durumlar veya hastalıklar hakkında bilgi paylaşmalıdır.

Bir doktor, bir kişinin kanından bir numune alabilir ve testosteron seviyelerini kontrol etmek için bir laboratuvara gönderebilir. Geç başlangıçlı hipogonadizm, bir kişinin testosteron seviyelerini ölçmek için kullanılan semptomlara ve kan testlerine göre de teşhis edilebilir.

Andropoz nasıl geçer?

Andropoz yaşlanmayla ilişkili bir durumdan kaynaklanıyorsa, kendi kendine kaybolmaz ve belirti ve semptomları zamanla daha şiddetli hale gelebilir. Testosteron düzeylerindeki düşüş çeşitli tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa, altta yatan sorunların ortadan kaldırılması durumun ortadan kalkmasına neden olabilir.

Andropoz nasıl tedavi edilir?

Birçok kişi, durum onlara ciddi sorunlara neden olmadıkça veya yaşamlarını aksatmadıkça, andropoz belirtilerini ve semptomlarını tedavi olmaksızın yönetebilir. Andropoz semptomları için en yaygın tedavi türü, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, stresi azaltma ve yeterli uyku gibi daha sağlıklı yaşam tarzlarını seçmektir.

Bu yaşam tarzı alışkanlıkları, tüm insanlar için yaşam kalitesini iyileştirebilir ve iyileştirebilir. Andropoz semptomları olan erkekler, bu alışkanlıkları benimsedikten sonra genel sağlıklarını önemli ölçüde değiştirebilirler.

Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik durumlar, bir doktor gözetiminde tedavi, bilişsel davranışçı terapi ve yaşam tarzı değişikliklerinden yararlanabilir.

Teşhis sürecinde yapılan kan testlerinin sonuçları kişinin testosteron eksikliği olduğunu gösteriyorsa kişi hormonal problemler konusunda uzmanlaşmış bir endokrinologa sevk edilebilir.

Bir uzman bu teşhisi doğrularsa, hormon eksikliğini düzeltmek ve kişinin semptomlarını hafifletmek için hastaya testosteron replasman tedavisi önerebilir. Testosteron replasman tedavisi hap, yama, jel, implant veya enjeksiyon olarak verilebilir.

Andropoz için yaşam tarzı değişiklikleri ve evde bakım

Yaşla birlikte testosteron seviyelerindeki düşüş hemen hemen herkes için normaldir. Çoğu erkek için semptomlar tedavi olmaksızın kontrol edilebilir. Semptomlar bir kişinin yaşam kalitesini kötüleştirirse, bir doktora danışılmalıdır.

Doktorunuz, durumunuzun belirti ve semptomlarını yönetmenize yardımcı olacak tavsiyelerde bulunabilir. Bununla birlikte, sağlık tavsiyesi, andropozda en önemli kararlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir