ALÇI LEKESİNİ TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

Temizlik konusunda alçı lekesi gözünüzü korkutmasın. Alçı içerisinde bulunan maddeler itibariyle sirkede çözünme sağlar. Bu durumda sirke ile silinmesi uygun görülmektedir. Sakın alçıyı suyla temizlemeye kalkmayın bu şekilde leke daha fazla büyür. Fakat sirkenin ılık olması oldukça önemli bir konudur. Normal sıcaklığa sahip bir sirke lekenin hızlı ve tam manasıyla çıkarılması konusunda pek başarılı olmaz. Sadece sirkeyi ılıyıncaya kadar ısıtıp o şekilde kullanmalısınız. Bununla beraber temiz bir bez yardımı ile lekenin üzerinde çitileme işlemi yapılır. Kısa bir çaba sonucunda alçı lekesi hızlı bir şekilde temizlenmektedir.alçı lekesini temizleme, alçı lekesi nasıl çıkar, alçı lekesini çıkarma yöntemleri

SİRKE İLE ALÇI ÇIKARMA YOLLARI

Alçı lekesi için en kapsamlı yöntem sirke kullanılmasıdır. Sirke çok kuvvetli bir çözücü ve genelde temizlik malzemelerinde sirke çokça kullanılıyor. Alçı lekeleri için de sirke kullanılır. Öyle ki bu yöntem acısız ve oldukça pratik yöntemi belirtiyor. Kirik bacaktaki alçı lekesi nasıl çıkıyor? diye merak eden sporculara tavsiyemiz sirkeyi kullanmanızdır. Peki sirkeyi kullanırken nelere dikkat edilmeli? Saf sirke kullanılmalı mümkün mü? Sirke ile alçı lekesi çıkarmak isterseniz ilk olarak sirkeyi oda sıcaklığında tuttuğunuzdan emin olunuz. Daha sonra oda sıcaklığındaki sirkeyi temiz bir beze dökünüz. Bezin tam olarak ıslandığından emin olduktan sonra bez ile alçılı yerleri ovmaya başlamalısınız. Birkaç dakika içinde tüm alçı izlerinin yok olduğuna şahit olursunuz. Alçı lekelerini yok etmek aslında bu kadar kolaydır.

ALÇI KURUMAMIŞSA SADECE OVUN!

Yazımızın başında değindiğimiz gibi yöntem kurumuş alçılar için geçer olmaktadır. Eğer ki, alçı henüz tam olarak kurumamışsa bunun için sirke kullanmanıza gerek yoktur. Bir bez yardımıyla alçılı kısmı ovun ve alçının kendiliğinden kalktığına şahitlik edersiniz. Alçı en zor lekelerden biridir. Bilhassa da kurumuş alçıyı çıkarmak gerek inşaat işinde gerekse de tıpta oldukça zahmetli lekelerdir. Ayağı ya da kolu kırılmış bir kişiye doktorlar hemen alçı yöntemini uygulamaktadırlar. Bu alçı hastanın bedenine yapışıyor ve alçılar çıkarılacağı zaman bedene yapışmış kısım öylece orada kalmaktadırlar. Bu da çok kötü bir görüntüye sebebiyet veriyor. Bu kötü görüntüyü çözmek için de sirke ya da ovma yöntemleri kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir