Adet Sancısının Nedenleri Nelerdir?

Adet ağrısı, adet döngüsünün normal bir parçasıdır. Çoğu kadın, adet döngüsü sırasında bu tür ağrıları yaşar. Genellikle alt karın bölgesinde ağrılı kas krampları gibi hissedilir. Bazı dönemlerde yoğun olabilir veya zaman zaman şiddetli ağrıya neden olmayabilir. Bazen adet döneminizde olmasanız bile pelvik ağrı yaşayabilirsiniz.adet sancısı nedenleri, regl sancısı nasıl geçer, regl sancısını geçirme

Adet ağrısının nedenleri nelerdir?

Adet ağrısı, rahim duvarının kasları kasıldığında ortaya çıkar. Adet döngüsü sırasında rahim, rahimdeki kanamayı azaltmak için düzenli olarak kasılır. Rahim kasılmaları sırasında rahimdeki kan ve oksijen azalır, bu nedenle ağrı hissedilebilir.

Bu kasılmalar sırasında rahim, prostaglandinler adı verilen kimyasalları salgılar ve bu da ağrının artmasına neden olabilir. Bazı kadınların adet döngüleri sırasında yaşadıkları ağrının şiddeti, prostaglandin birikiminden kaynaklanıyor olabilir, bu da daha güçlü kasılmalara ve sonuç olarak şiddetli ağrıya neden olabilir.

Şiddetli adet ağrısı normal mi?

Şiddetli adet ağrısının nedenleri değişebilir. Tekrarlayan ağrı, tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Tıp dilinde bu duruma ikincil dismenore denir. Farklı nedenleri olan adet ağrısı en çok 30-45 yaş arası kadınlarda görülür. Bu ağrılara endometriozis, fibroidler ve pelvik inflamatuar hastalık neden olabilir.

Miyomlar: Rahim içinde büyüyebilen ve adet dönemlerini kadınlarda ağır ve ağrılı hale getirebilen iyi huylu tümörler.

Pelvik inflamatuar hastalık: Bu, fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi üst üreme organlarının enfeksiyonları için kullanılan geniş bir tanımdır.

Adet ağrısı ve endometriozis arasındaki ilişki

Endometriozis: Adet döngüsü sırasında sürekli ağrı endometriozise işaret edebilir. Rahim içini bir astar gibi kaplayan ve her ay adet kanaması şeklinde parçalanıp dökülerek yenilenen dokuya “endometrium” denir.

Endometriozis vücudun yanlış bölgelerinde rahim içinde olması gereken doku oluşumudur. Yanlış bölge yumurtalıkların üst, iç kısmı, karın boşluğundaki herhangi bir yer, daha az sıklıkla bağırsak veya mesane ve nadiren karın, vajina, akciğerler, beyin ve solunum yolu dışında olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir